Translate

понеділок, 21 березня 2016 р.

Предмет і завдання фармацевтичної хімії

Фармацевтична хімія – це наука, що вивчає методи одержання, структуру, фізичні і хімічні властивості лікарських препаратів, взаємозв'язок між їх хімічною структурою і дією на організм, методи контролю якості і зміни, що відбуваються при їх зберіганні, а також застосування у медичній практиці.
Назва ”фармацевтична хімія” бере свій початок від двох давньоєгипетських слів ”фармаки” і ”хеми”. Слово ”фармаки” уперше було виявлено під зображенням давньоєгипетського Бога лікувального мистецтва Тота і це слово характеризувало людину, що дарує зцілення. Пізніше в древній Греції слово ”фармаки” трансформувалося в слово ”фармакон”, що мало значення ”лікарство”. Слово ”хеми” означає чорну наднільську врожайну землю. Науку про склад ґрунту і мінералів знаходять і в інших мовах під назвою ”хімія”.
Таким чином, фармацевтична хімія – це хімія лікарських препаратів.

Фармацевтична хімія як наука виникла у XVI ст. Основоположником її є швейцарський лікар Парацельс, який науку про ліки назвав іатрохімія (від гр. “іатрос” – лікарство). Парацельс ввів поняття про фізіологічно діючі речовини як про хімічні сполуки і вважав, що організм людини являє собою сукупність хімічних речовин.

Фармацевтична хімія займає центральне місце серед інших спеціальних фармацевтичних наук – фармакогнозії, технології ліків, фармакології, організації й економіки фармації, токсикологічної хімії і є своєрідною сполучною ланкою між ними.
Приміром, фармакогнозія – наука, що вивчає лікарську рослинну сировину, створює основу для створення нових лікарських препаратів. У тісному зв'язку знаходиться фармацевтична хімія з технологією ліків, що вивчає методи готування ліків. Ці ліки є об'єктами для розробки методів їх аналізу. Токсикологічна хімія використовує цілий ряд методів дослідження, що і фармацевтична хімія. У вивченні питань відпуску і зберігання медикаментів, а також організації служби контролю якості лікарських препаратів фармацевтична хімія тісно пов'язана з організацією й економікою фармації.
В області дослідження взаємозв'язку ”структура-дія” лікарських препаратів на організм фармацевтична хімія зв'язана з фармакологією. Разом з тим, фармацевтична хімія займає проміжне положення між медико-біологічними і хімічними науками.
Об'єктами застосування лікарських препаратів є організм хворої людини. Дослідженням процесів, що відбуваються в організмі хворої людини і його лікуванням займаються лікарі. Різноманіття застосовуваних у медичній практиці лікарських препаратів вимагає спільної роботи лікаря і провізора при лікуванні хворого.
Фармацевтична хімія грунтується на теорії і законах таких хімічних наук, як неорганічна, органічна, аналітична, фізична і колоїдна хімія.
У тісному зв'язку з неорганічною й органічною хімією фармацевтична хімія займається методами синтезу лікарських препаратів. Оскільки дія їх на організм людини залежить від хімічної структури, так і від фізико-хімічних властивостей, фармацевтична хімія користується законами фізичної хімії.
Фармацевтична хімія використовує знання законів фізики і математики, тому що без них не можна пізнати фізичні методи дослідження лікарських препаратів і методи розрахунків, застосовуваних у фармацевтичній хімії.
Основними проблемами фармацевтичної хімії є створення і дослідження нових лікарських препаратів.
Велике значення надається синтезу лікарських препаратів на основі вивчення продуктів метаболізму. Метаболізм – це перетворення речовин в організмі в процесі обміну, здійснюваного під впливом різних ферментних і хімічних взаємодій.
Важливою проблемою фармацевтичної хімії є розробка методів аналізу лікарських препаратів, а також дослідження процесів, що  відбуваються при їх зберіганні. Пізнання цих процесів дає можливість вирішувати такі проблеми, як стабілізація лікарських препаратів і їх форм, розробка умов їх зберігання.
Лікарські засоби – це речовини, що використовуються в лікувальній практиці для лікування різних захворювань або із профілактичною метою. Хімічна технологія лікарських речовин є сукупністю багатьох хімічних і фізико-хімічних процесів.

1 коментар: